Sokan a mai napig úgy gondolják, hogy a videojátékok világa egyáltalán nem művészet, azonban ez korántsem igaz, hiszen akkor ezen az elven a filmeket sem nevezhetjük művészi alkotásoknak. Abban pedig szerintem mindannyian megegyezhetünk, hogy bizonyos filmek, mint például a Titanic és a Star Wars teljes mértékben a művészi alkotások közé sorolhatók. Sőt, ezek nem is akármilyen műalkotások, hiszen emberek millió imádják és követik nap mint nap a filmekhez tartozó eseményeket.
Szóval abban sem merülhet fel kétség, hogy a videojátékokat is a művészet egy kategóriájába sorolhatjuk, főleg akkor, ha egy videojáték egy filmet is inspirált. Ez meglepőnek tűnhet elsőnek, mert sokan úgy gondolják, hogy a filmeket csakis könyvek és valós események tudnak inspirálni, de a valóság erre is rácáfol. Azt is kénytelenek leszünk belátni, hogy a statisztikák is kitartanak a videojátékok alapján készített filmek mellett, hiszen például az Assassin’s Creed című híres videojáték sorozat alapján készült filmet több millióan is megtekintették.
Lássuk is azokat a videojátékokat, amelyek annyira jól sikerültek, hogy roppant népszerű filmek atyjaiként is tekinthetünk rájuk. Nem csak az Assassin’s Creed fog itt megjelenni, hanem a Lara Croft karakterét is felvonultató Tomb Raider, illetve a Sonic is megjelenik majd ezen a listán, azonban szerintem ez nem sok embernek fog majd meglepetést okozni. Vágjunk is bele a videojátékok és a filmek világának találkozásába, ahol izgalmakból biztosan nincs hiány!
Sonic the Hedgehog
Sonic karakterét bizonyára nem sok mindenkinek kell bemutatni, hiszen ő volt a Playstation 1 játékkonzolra megjelenő játékok közül az egyik legelső, később pedig az egyik legnépszerűbb is. A Sonic a PS1 megjelenésével egyetemben debütált, majd a Sony konzoljának térnyerésével a játék is egyre népszerűbb lett.
A kis kék, villámgyors sündisznó karaktere mind a mai napig az egyik legismertebb videojátékos karakter, és egy TV sorozatot, illetve egy roppant népszerű filmet is inspirált. Természetesen fontos megjegyezni, hogy a Sony is kitett magáért a film marketingjével kapcsolatban, amely nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a 2020-as alkotás rekord nézettségi számokkal debütáljon szerte a világon.
Azonban a Sonic sikere még korántsem teljesedett be, mivel folyamatosan jelennek meg újabb és újabb Sonic játékok, így az újabb generációk is korszerű grafikákkal próbálhatják ki a Sonic univerzumát. A Sonic tehát egy videojátékból indult és mára könyv, poszterek, sorozatok és filmek tömkelege készült belőle, amelyek nem csak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is egyaránt kedvencei. A 2020-as Sonic filmet mindenképpen érdemes megnézned, hiszen most már nem csak a mozik képernyőjén találhatod meg, hanem az Amazon és a Netflix kínálatában is megtekintheted.
Mortal Kombat
Szerintem ezt a videojáték sorozatot sem nagyon kell bemutatni, hiszen a Mortal Kombat az egyik legismertebb játék továbbra is a világon. A játék egyik legfőbb ismertető jegye a brutális kivégzések, amelyeket ellenfeled legyőzése után hajthatsz végre. Ezek némely játékban olyan brutálisra sikerültek, hogy még a YouTube is cenzúrázni kényszerült őket. A legújabb Mortal Kombat játékok azonban már sokkal inkább “családbarátok”, így már kisebb gyerekek is nyugodtan kipróbálhatják a játék nyújtotta izgalmakat, illetve a YouTube sem cenzúrázza már őket.
Várható volt tehát, hogy a Mortal Kombat film formájában is megjelenik, amely 2021-ben be is következett. A filmben a Mortal Kombat játékok világából már jól ismert szereplők csapnak össze annak érdekében, hogy megmentsék a világot. A film egyébként elég megosztó kritikákat kapott, azonban nekünk nagyon tetszett, így mindenképpen ajánlani tudjuk azok számára, akik szeretik a brutális agressziót.
Bár annyit kötelességünk elárulni, hogy a filmben a hírhedt kivégzések sajnos nem szerepelnek. A Mortal Kombat film bevétel és nézettségszám tekintetében olyan jól sikerült, hogy a készítők már be is jelentették a film folytatását, amely 2025 folyamán várható. Az újabb Mortal Kombat játékok pedig folyamatosan érkeznek, ha ez nem lenne elég.
Tomb Raider
A Tomb Raider játékok főszereplője, a jól ismert Lara Croft már a cikkünk bevezetésében is szerepelt. Ő gyakorlatilag a videojátékokban Indiana Jones szerepét tölti be, hiszen egy mindenre elszánt kincsvadászról van szó. Lara Croft bőrébe bújva különböző kincsvadászatokra indulhatunk, miközben gonosz ellenségek loholnak a hátunkban. Nos, ez a filmben sincs másképp, ugyanis a népszerű videojáték sorozat egy filmet is inspirált.
Az azonos című film a Port.hu 10-es skáláján hatos értékelést kapott, amely egyébként meghaladja a Mortal Kombat értékeléseit is, azonban szerintünk a Lara Croft-ot felvonultató film egy jóval gyengébb alkotás.
Az Indiana Jones filmek kedvelői kedvenc sorozatuk egy felújított változatát láthatják meg a Tomb Raider filmben, hiszen a két kincsvadász ambíciói és elszántsága szinte megegyezik. Lara Croft szerepét a filmben Alicia Vikander tölti be, akiről azt is mondhatnánk, hogy Lara Croft szerepére született. A flmet leginkább azok számára tudjuk ajánlani, akik szeretik az izgalmakkal teli kalandfilmeket, hiszen a Tomb Raider már a YouTube fizetős verziójában is megtalálható. Sajnos a film a streaming szolgáltatókat eddig elkerülte, így csak egyszeri megvásárlás után fogod tudni megnézni.
Resident Evil
A Netflix egyik legjobban felhípolt sorozata az azonos nevű játék alapján készült Resident Evil sorozat, amely a vártnál jóval nagyobb csalódást okozott. Ugyanis, ha egy film, vagy ez esetben egy sorozat, jóval többet szakít az eredeti videojáték világából a kelleténél, akkor elveszti eredeti néző bázisát, és sokkal inkább egy szélesebb nézői körnek próbál megfelelni. Nos, a Resident Evil sorozattal kapcsolatban pontosan ez történt.
A sorozat olyan mértékben szakított a videojátéktól, hogy a rajongók nem találták meg azt amit a játék után kialakult kép alapján elvártak, ugyanakkor azok a nézők, akik korábban még nem játszottak a Resident Evil játékkal szintén csalódtak, mivel a sorozat önmagában nehezen tudta megállni a helyét a játék háttérvilágára támaszkodva.
Összefoglalva, a népszerű horror játék alapján készült sorozat jóval rosszabbul teljesített, mint azt a rajongók gondolták és sokkal többet szakított az eredeti videojátékos elemekkel, mint amennyit kellett volna. A Resident Evil sorozat tehát egy sokkal nagyobb bukás volt, mint a kb. két évtizeddel előtte megjelent Resident Evil film, amelyet a nézők szintén megosztó fogadtatásban részesítettek. Az egyszer biztos, ha a Resident Evil-ről van szó akkor jobb, ha csak a videojátékok műfajánál maradunk.
Assassin’s Creed
Hogy is maradhatna ki a videojátékok történelmének egyik legnépszerűbb sorozata, az Assassin’s Creed, amely a Ubisoft által készített legnépszerűbb sorozat mind a mai napig. A játék egy akkoriban még kevésbé népszerű műfajt, a lopakodós játékok műfaját honosította meg a játékosok agyában, sok olyan játékmenetet és funkciót mutatva be a játékok során, amelyek koruk technológiai újdonságai közé tartoztak.
Szinte mindenki számára világossá vált, hogy az Assassinok világa olyan szintre jutott, hogy már önálló filmként is megállná a helyét. Nos, 2016-ban láthattuk is ennek a megvalósítását, azonban ez jóval inkább egy próbálkozás volt, mintsem megvalósítás, amelyet a nézők és kritikusok egyaránt megosztó véleményei egyértelműen mutatnak.
Ezennel el is érkeztünk a videojátékok alapján készült filmek egyik legnagyobb problémájához, amely nem más, mint a játékok történetének filmbe ültetése, ugyanis ezzel az Assassin’s Creed készítőinek is meggyűlt a bajuk. CSakúgy, mint a Resident Evil esetében, csak ez esetben pont fordítva, hiszen jóval többet vettek át a játékok által definiált környezetből, mint kellett volna. A közel két óra hosszú film 5 csillagos értékelést kapott a Port.hu weboldalán, amely a listánkon található alkotások szinte mindegyike mögött marad.
Hogy miért ilyen nehéz videojátékok alapján készült filmeket készíteni?
Nos, a válasz rendkívül komplikált és sokrétú lehet, hiszen az adott film bukását rengeteg az adott játékhoz kapcsolódó tényező befolyásolhatja, azonban az mindenképpen megfigyelhető, hogy a videojátékok alapján készített filmes alkotások a legtöbb esetben csalódást keltenek a nézők körében. Ez leginkább annak köszönhető, hogy a játékot korábban már megtapasztalt játékosok olyan elvárásokkal érkeznek a mozik termeibe, amelyeket egy film szinte egyáltalán nem tud leküzdeni, hiszen nem videojátékról van szó.
Amint azt már korábban is láthattuk, a legtöbb film ott bukik el, hogy megpróbál jóval többet vagy kevesebbet átvenni azok közül az elemek közül, amelyeket korábban már a játékok bemutattak. A sikeres videojátékos film érdekében tehát meg kell találni az arany középutat, azonban ez a Sonic példáját leszámítva nagyon kevés alkotásnak sikerült. Természetesen az sem árt, ha a film vagy sorozat nagyobb költségvetéssel rendelkezik, amely a Sonic esetében természetesen megvolt, azonban a Resident Evil és az Assassin’s Creed egyértelműen mutatja, hogy a pénz nem elég egy sikeres film vagy sorozat létrehozásához.
Kapcsolódó cikkek: