Miképpen a videojáték-iparban, úgy filmiparban is találhatunk olyan alkotásokat, amelyeket óriási várakozás övezett, majd amikor a kész film a mozik képernyőjére került, rengetegen csalódtak bennük. A filmeket övező óriási hype a legtöbb esetben annak köszönhető, hogy a készítők óriási pénzeket költenek marketingre, vagy az adott film egy egy hírhedt sorozat folytatása.
Bármelyik eset álljon is fönn, semmiképpen sem szerencsés, ha egy film rosszul sikerül, azonban, ha egy filmnek hatalmas elvárásokkal és rajongók millióval szemben kell teljesítenie, akkor van igazán feladva a lecke a készítők számára.
Mia cikkünkben pontosan erről lesz szó, hiszen kevés dolog szórakoztatóbb annál, mint mások kárán szórakozni, igaz? Nos, ha ez a mondat nem is egészében így van, akkor is jót fogunk mulatni azokon az óriási bakikon, amelyek ezen filmek hátterében állnak. Cikkünk során arra is kitérünk majd, hogy mi okozta ezen filmek bukását, és miért övezte őket ekkora lelkesedés az elejétől fogva. Nem is pazarolnám tovább a szót, vágjunk is bele a legnagyobb csalódást okozó filmes alkotások listájába.
Star Wars I. – Baljós Árnyak (Phantom Menace)
Ha azt gondoltad volna, hogy a Star Wars a világ egyik legnépszerűbb filmsorozataként az elejétől kezdve hibátlan, akkor nagyon tévedsz, ugyanis a Star Wars visszatérése 1999-ben, az egyik legjobban várt filmes alkotás volt, azonban sokan kiábrándultan érkeztek haza a mozikból. Ennek a legfőbb oka az volt, hogy a már rengeteg ideje vár filmet olyan elvárások övezték, amelyeket gyakorlatilag lehetetlen volt megugrani, és erre még az is rádobott egy lapáttal, hogy a filmet most először már nem George Lucas saját stúdiója, hanem a Disney készítette.
A megjelenés előtt már sokan azon a véleményen voltak, hogy a film jóval gyerekesebb lesz, mint a korábban kiadott társai, pedig a Star Wars filmek rajongói a korábbi filmek atmoszférájával megegyező filmet szerettek volna kapni. Nos, ez nem így történt, még pedig rengeteg okból, hiszen a Star Wars első része valóban jóval gyerekesebb lett annál, mint amit a rajongók vártak.
A második ok a szereplők voltak, hiszen a korábban kiadott filmek közül Obi Wan Kenobi karakterén kívül senki nem köszön vissza. Sokak szerint a CGI effektusokat is túlzásba vitték, amely nem illett bele a Star Wars filmek univerzumába.
A film egyáltalán nem lett bukás anyagi tekintetből, sőt felül is múlta a legtöbb korabeli film bevételét, azonban jócskán akadtak olyan Star Wars fanok, akik óriásit csalódtak a film világában. Ennek azonban több pozitív hatása is volt a Star Wars folytatására, hiszen a Disney a film kritikáit építő kritikaként kezelte, amelyeket a következő részekben orvosolt is, így a második és a harmadik Star Wars rész is kielégítette a rajongók vágyait, így nem csak filmes, hanem anyagi szempontból is óriási siker lett.
Batman Superman ellen – Az igazság hajnala (Batman vs Superman – Dawn of Justice)
Szerintem magától értetődő, hogy ezt a filmet miért övezte óriási lelkesedés, hiszen mind Batman, mind Superman hatalmas rajongó bázissal rendelkeztek.Az elképzelés, hogy a két szuperhős összecsap, pedig méginkább felkeltette a rajongók érdeklődését. Ha ez nem lenne elég, akkor a DC marketing csapata egy óriási marketing kampányt is folytatott a film megjelenése előtt, így gyakorlatilag nem tudtál megnézni egy olyan műsort se a kereskedelmi TV-ben, amelynek reklámszünetében nem találkoztál a film egyik reklámjával.
Na de, miért is lett ekkora bukás ez a film, ha ilyen ígéretesnek indult? Ennek több oka is van, Az egyik legfőbb indok az, hogy bár az elképzelés tökéletes volt, nem igazán volt lehetséges a két karakter megütközését a mozik képernyőjére vinni, hiszen mindketten különböző tulajdonságokkal és képességekkel rendelkeznek, így nem igazán lehetett őket megütköztetni anélkül, hogy az ne érződjön erőltetettnek.
A másik legnagyobb probléma a filmmel kapcsolatban a történet volt, hiszen a Batman és Superman-t egyaránt bemutató film hiába táplálkozhatott mindkét karakter háttér történetéből, egyikben sem volt utalás a karakterek rivalizálására. Így gyakorlatilag a nézők egy olyan filmbe csöppentek bele, amelynek se előzménye, se utóhatása nem volt, mivel sem Batman, sem pedig Superman nem hallhatott meg a film során, amely a nézők számára is egyértelmű volt.
A film a saját történetét pedig nem tudja megfelelően felépíteni, így nem csak a karakterek motivációja lett megkérdőjelezhető, hanem az őket övező történet is. Ez a film kitűnő példája annak, amikor az elképzelés ígéretes, azonban a megvalósítás nem éri el azt a szintet, amely egy sikeres alkotás megvalósításához szükséges.
Fantasztikus négyes (Fantastic Four) (2015)
És elérkeztünk egy újabb szuperhősös filmhez, csak ez esetben nem a DC, hanem a Marvel készítésében. A Fantasztikus négyes ugyanazon hibákat követi el, mint a Batman Superman ellen című film, hiszen ez esetben is a karakterek mindenféle kerettörténet nélkül vannak egy filmbe zárva. A készítők tehát hiába kísérleteznek a legnépszerűbb karakterek egy filmbe szűkítésével, hiszen az esetek nagy részében ez nem működik. Ennek a legfőbb oka, amint azt már korábban is említettem, mindössze annyi, hogy a karaktereknek szüksége van egy történetre, illetve egy motivációra ahhoz, hogy az adott filmben megállják a helyüket.
A Fantasztikus négyes esetében ez pont ugyanúgy hiányzik, mint a Batman Superman ellen című filmben, hiszen a karakterek ide is csak bedobálták de se célt, se történetet nem sikerült hozzájuk biztosítani. Ennek köszönhető az is, hogy a film a megjelenés után egyből negatív kritikák áradatát kapta, amelyek nem csak a kritikusok, hanem a nézők szájából is elhangoztak.
A film ezen kívül az azonos nevű elődjének a folytatása akar lenni, azonban ez sem igazán sikerül, hiszen a történet felépítése egyszerűen kaotikus, és egyáltalán nem szórakoztató. A Marvel 2025-re ígért egy újabb Fantasztikus négyes filmet, de reméljük, hogy az sokkal jobban fog szerepelni a kritikusok és a nézők véleménye alapján egyaránt.
Avatar: A víz útja (Avatar: The Way of Water)
Ez a 2022-es Avatar film a korábban óriási sikereket elért Avatar film folytatása szándékozott lenni, amely olyan hatalmas elvárásokkal szembesült, amelyeket szerintem egyetlen film sem lenne képes megugrani. Ez leginkább annak köszönhető, hogy a 2009-es Avatar film akkora siker lett, hogy nem csak a legnagyobb bevétellel rendelkező filmek listáján tölt be vezető helyet mind a mai napig, hanem 3db Oscar díjat is nyert. Nem csoda tehát, hogy a rajongók nem kis izgalmak közepette várták a legújabb Avatar filmet, amely már a megjelenés után egy órával több millió dolláros profitot generált.
Az Avatar második részére tehát 13 évet kellett várniuk, azonban sokan úgy érezték, hogy bár a film nem lett kiábrándító, bőven lett volna lehetőség az eredeti Avatar legfontosabb elemeit beépíteni. Ezzel mi nem teljesen értünk egyet, hiszen szerintük az Avatar: A víz útja egy kifejezetten jól sikerült film, még az előző Avatar által felállított elvárások közepette is.
Ebből is látszik, hogy sok esetben a nézők olyan elvárásokat támasztanak egy filmnek, amelyeknek semmilyen alkotás sem képes megfelelni, hiszen az új film nem lehet az előző film 100%-os másolata. Ez esetben a rajongóknak inkább ezt a tényt kéne elfogadni, nem pedig az új Avatar filmben keresni a hibákat.
Prometheus
A Prometheus című film, amelyet 2012-ben Ridley Scott rendezett, nagy várakozásokkal érkezett a mozikba, mivel sokan az Alien sorozat előzményének tekintették. A rajongók és a kritikusok egyaránt izgatottan várták a filmet, amely az ígéretek szerint az univerzum eredetét és az emberek teremtésének titkait fedte volna fel.
Azonban sokan csalódottan távoztak a vetítésekről. Az egyik fő kritika a film történetével kapcsolatos, amely sok kérdést vetett fel, de kevés választ adott. A karakterek viselkedése gyakran logikátlannak és érthetetlennek tűnt, ami aláásta a történet hitelességét. Emellett a film számos tudományos és filozófiai témát érintett, de ezek kidolgozatlanok maradtak, ami tovább fokozta a csalódottságot.
A vizuális effektek és a látványvilág ugyan lenyűgöző volt, de sokak szerint nem tudta ellensúlyozni a történet és a karakterfejlődés hiányosságait. Az Alien rajongói különösen azt kifogásolták, hogy a film nem igazán szolgált kielégítő magyarázattal az eredeti széria titkaira, hanem inkább újabb rejtélyeket és kérdéseket generált.
Összességében a Prometheus egy ambiciózus, de sokak számára csalódást keltő film lett, amely nem tudott megfelelni az előzetes elvárásoknak és a rajongók reményeinek.
Te melyik filmet látnád szívesen ezen a listán?
Neked is van olyan filmes élményed, amely nagy csalódást keltett nem csak számodra, hanem akár ismerőseid és barátaid számára is? Természetesen, csakúgy, mint az ételek, a filmek tekintetében is érvényes az ízlések és pofonok törvénye, így néha muszáj leszel elfogadni, hogy nem minden film felelhet meg az elvárásaidnak
Azonban, ha van olyan film, amely óriási csalódást keltett benned, de mégsem szerepel ezen a listán, akkor mindenképpen írd meg nekünk! Ha pedig a legjobb filmek érdekelnek, akkor ne felejtsd el elolvasni a legnagyobb bevételt generáló filmekről szóló cikkünket sem.
Kapcsolódó cikkek: