fbpx

Filmek, amelyeket igaz történetek inspiráltak

Korábban már írtunk egy cikket azon filmekről, amelyeket videojátékok inspiráltak, úgyhogy annak is eljött az ideje, hogy a valós történetek alapján készült filmekre és sorozatokra is vessünk egy pillantást. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár az ilyen filmek valós történetek alapján készültek, ez nem jelenti azt, hogy a film teljes mértékben a valóság filmes megvalósítása, hiszen sok esetben a képernyőkön látható képsorokat “kiszínezik” annak érdekében, hogy a nézők még izgalmasabb filmet láthassanak.

Az igaz történet alapján készült filmeket tehát mindig fenntartásokkal kell kezelni, azonban jócskán akadnak olyan filmek is, amelyekben a történet főszereplőjét alakító színész a valóságban is átélte a film történéseit, bár ez nagyon ritka. Épp ezért sok esetben az is előfordul, hogy a karakter a valóságban egyáltalán nem úgy néz ki, mint ahogy azt a film, vagy éppen sorozatban ábrázolják. Mai cikkünkben azokat a filmeket fogjuk megvizsgálni, amelyek nem csak valódi történeteken alapulnak, hanem roppant szórakoztatóak is, így mindenképpen érdemes megnézned. 

Titanic

A Titanic című filmet szerintem senkinek sem kell bemutatni, hiszen lassan 40 évvel a film bemutatója után bizonyos jelenetek a mai napig a köztudatban élnek. Ilyen például az a roppant híres jelenet, amikor a hajó már az elsüllyedés közepén tart, azonban a a zenekar továbbra is folytatja a halálig tartó énekét. Nem is csoda, hogy a Titanic mind a mai napig előkelő helyen szerepel a legnagyobb bevétellel rendelkező filmek listáján, amelyről korábban mi is írtunk cikket. 

Nos, de ez mind igaz történet alapján inspirálódott? Természetesen nem mind. Vannak olyan jelenetek, amelyekről egészen biztosan tudhatjuk, hogy a valóságban is megtörténtek, mivel a túlélők beszámolói alapján ezekről megbizonyosodhattunk. Azonban, azok a dolgok, amelyeket Jack és Rose élnek át együtt egészen biztosan csak a képzelet szüleményei.

Ettől függetlenül a Titanic az egyik olyan film, amely jelentős mértékben igaz történések alapján játszódik. Sőt, ha ez nem lenne elég, akkor a Titanic 11db Oscar díjat is bezsebelt 14 nevezés alapján, amely aztán nem kis teljesítmény, és a jelenlegi filmiparban gyakorlatilag senki nem lenne képes erre. Ha esetleg még nem láttad volna a Titanic-ot, akkor itt az idő, hogy megnézd ezt a csodálatos igaz történet alapján készült alkotást.

Schindler listája (Schindler’s List)

A Schindler listája egy 1993-ban bemutatott amerikai fekete-fehér filmdráma, amely mellesleg a világ második legsikeresebb valós események által inspirált filmje a maga 350 millió dolláros bevételével.

Steven Spielberg volt a film rendezője és producere is, azonban a forgatókönyvet már nem ő írta. Ilyen neves producer mellett nem meglepő, hogy a film hatalmas siker lett, azonban népszerűségét korántsem ennek köszönheti, hanem fergeteges történetének és egyedi megvalósításának. 

A film Oskar Schindler karakterét követi végig, aki egy gazdag német üzletember, és a Második Világháború alatt több százezer zsidó életét menti meg. A történet olyan érdekfeszítőnek bizonyult, hogy a film egyből két kasszasikerré és 7 Oscar díj győztesévé nőtte ki magát.

Többet nem szeretnénk elárulni a cselekményből, hiszen az már óriási spiler lenne a film egészére nézve, azonban annyit nyugodtan elárulhatunk, hogy a film nem teljes egészében valósághű, hiszen egy novellát vesz alapul, amelyről a teljes cselekményt is mintázza. Schindler valóban létezett, sőt arra is egyértelmű bizonyíték van, hogy Schindler nem csak egy, hanem 9 listával is rendelkezett, hogy még több zsidót menthessen meg. Ha egy Második Világháborús drámára vágysz, akkor a Schindler listája számodra is megfelelő választás. 

A boldogság nyomában (Pursuit of Happyness)

Elérkeztünk listánk harmadik helyezettjéhez, amely nem más, mint a Boldogság nyomában, hiszen ez a film is kicsit több, mint 300 millió dollár bevételt generált a megjelenés után. A film Christopher Gardner igaz történetén alapul, aki egy egyedülálló családapa, aki mindent megtesz annak érdekében, hogy a lehető legjobban nevelje fel kisfiát. A főszerepben a hírhedt Will Smith látható, és hogy még érdekesebbé tegyék a dolgokat, a producerek Smith valódi gyermekét választották a gyerek szerepébe, akinek ez volt az első filmes szereplése.

A film különlegessége, hogy a statiszták között valódi hajléktalanok és templomi tagok láthatók, így méginkább azt az érzést kelti a nézők számára, hogy ez valóban egy igaz történet alapján készült filmdráma. A film a Rotten Tomatoes oldalán egy 66%-os értékelést begyűjtve elég megosztó fogadtatásban részesült, azonban sok kritikus szerint egy egyszerűen ellenállhatatlan filmről beszélünk. Nem kellett hozzá sok idő, amíg fény került arra is, hogy a nézők valójában ezen kritikusokkal értenek egyet, hiszen a Boldogság nyomában csakhamar kasszasiker lett a maga 302 millió dollár értékű eladásaival.

A Wall Street farkasa (The Wolf of Wall Street)

Szerintem ezt a filmet sem kell hosszasan bemutatni, hiszen A Wall Street farkasa olyan szintű kasszasiker lett, amely nem csak amerikában, hanem az egész világon megrengette a filmipart. A film Jordan Belfort életét követi végig, aki egyike volt a Wall Street brókerek legmegosztóbb tagjainak. A korrupció és csalással övezett sikert Belfort csakhamar elveszti, ezt a film roppant jól érzékeltet. Így nézőként is betekintésünk nyílik a hirtelen lelt siker megszerzésébe, majd abba is, ahogyan ez mind porba dől.

Jordan Belfort egy valóban létező személy aki, tényleg arról híres, hogy különböző csalások és hamis értékpapírok használatával több, mint 21 millió dollár értékű vagyonra tett szert, amely a 90-es évek amerikájában irtó sok pénznek számított, ahogy számít még ma is. A Wall Street farkasa tehát egy teljes mértékben igaz történeten alapuló film, azonban a filmben elrejtett poénok és irónia a valóságban egyáltalán nem volt jellemző Jordan Belfort stílusára, így ebből a tekintetből a film helytelenül ábrázolja őt.

Kapj el, ha tudsz (Catch me if you can)

A Kapj el, ha tudsz (Catch Me If You Can) egy 2002-es amerikai életrajzi bűnügyi film, amelyet Steven Spielberg rendezett. A film valós eseményeken alapul, és Frank Abagnale, Jr. életét dolgozza fel, aki a világ egyik legismertebb szélhámosa lett. A történet középpontjában Abagnale elképesztő képességei állnak, amelyek révén még fiatalkorában sikerült több millió dollárt kicsalnia különböző bankoktól, miközben számos álnév és személyazonosság mögé rejtőzött.

Abagnale már tinédzserként pilótának, orvosnak és ügyvédnek adta ki magát, ezzel elkerülve a hatóságok figyelmét. Különleges tehetsége és bátorsága révén sokáig sikerült elkerülnie a lebukást. A filmben Leonardo DiCaprio alakítja Frank Abagnale-t, míg Tom Hanks játssza Carl Hanratty FBI-ügynököt, aki évekig üldözte őt.

A Kapj el, ha tudsz nem csak izgalmas és szórakoztató történet, hanem egy valóságon alapuló dráma is, amely bemutatja Abagnale hihetetlen életét és kalandjait. A film hitelességét maga Abagnale is megerősítette, aki ma már a pénzügyi csalások elleni küzdelem szakértője és előadója. A film megjelenése óta kultikus státuszt ért el, és továbbra is népszerű a nézők körében.

Bohém rapszódia (Bohemian Rhapsody)

A Bohém rapszódia egy 2018-as brit-amerikai életrajzi drámafilm, amelyet Bryan Singer rendezett. A film a legendás brit rockzenekar, a Queen és annak karizmatikus frontembere, Freddie Mercury életét dolgozza fel. A történet a zenekar megalakulásától egészen az 1985-ös Live Aid koncertig követi a Queen pályafutását, kiemelve Mercury zenei zsenialitását és egyedi személyiségét.

A film valós eseményeken alapul, és részletesen bemutatja Freddie Mercury életének fontosabb pillanatait, beleértve a Queen sikereit, a zenei világban betöltött szerepét, valamint személyes kihívásait és küzdelmeit. Rami Malek alakítja Freddie Mercuryt, és alakításával elnyerte a legjobb színésznek járó Oscar-díjat.

A Bohém rapszódia hitelességét a zenekar tagjai, Brian May és Roger Taylor is támogatták, akik szorosan együttműködtek a film készítőivel. A film bemutatja Mercury különleges tehetségét, extravagáns színpadi jelenlétét és zenei újításait, amelyek révén a Queen az egyik legnagyobb hatású zenekarrá vált a rocktörténelemben.

A film nemcsak a zenei sikereket, hanem Mercury személyes életének kihívásait is feltárja, beleértve a szexualitásával és egészségével kapcsolatos problémákat. A Bohém rapszódia világszerte nagy sikert aratott, és méltó emléket állít Freddie Mercury örökségének, valamint a Queen ikonikus zenéjének.

Te melyik filmet látnád szívesen ezen a listán?

A videojátékok által inspirált filmek bemutatása után végre lehetőségünk nyílt arra is, hogy bemutassuk az igaz történetek által inspirált filmes alkotásokat. Most már azt is tudod, hogy egy film akkor is “igaz történet alapján” készül, ha a filmben látható információk töredéke valódi csak. 

Ha bármi megjegyzésed, vagy észrevételed lenne a listával kapcsolatban, akkor nyugodtan megírhatod nekünk e-mail címünkre. Reméljük a fentebb felsorolt filmek között te is megtalálod a neked valót, és sikerült meghozni a kedved egy kis filmnézésre is.

Kapcsolódó cikkek: