A Star Wars franchise már több évtizede elbűvöli a világ közönségét, és a filmes ipar egyik legikonikusabb és legnagyobb hatású műsorává vált. A saga, amely George Lucas 1977-es filmjével kezdődött, azóta számos folytatást, spin-offot, könyvet, tévéműsort és videojátékot ihletett. Azonban bármennyire is ismert és szeretett a Star Wars, még mindig vannak olyan megdöbbentő tények, amelyek meglephetik még a legnagyobb rajongókat is. Íme 10 meglepő tény, amit talán nem tudtál a Star Wars franchise-ról.
1. A „Chewbacca” hangját egy medve adta
Sokan úgy tudják, hogy Chewbacca ikonikus hangja egy szintetizátor segítségével készült, de a valóság az, hogy a Wookiee hangját különböző állatok hangjaiból keverték össze. Az egyik legnagyobb hozzájáruló a medvék hangja volt, amit az egyik hangtervező, Ben Burtt rögzített, és különféle más állatok, például elefántok, fókák és kutyák hangjai is hozzájárultak a híres Chewie-hang létrehozásához.
2. Harrison Ford nem volt a legelső választás Han Solóra
Bár Harrison Ford karaktere, Han Solo, az egyik legismertebb szerepét hozta a színész számára, nem ő volt az első választás. George Lucas eredetileg a karaktert Kurt Russell-re akarta, de végül Fordot választotta, aki egyébként a film forgatásán építőmunkásként dolgozott, és az ő karaktere hozta meg a film valódi szívét és karizmáját.
3. A Yoda-báb létrehozása hatalmas kihívás volt
A legendás Yoda-báb, amit a The Empire Strikes Back (1980) forgatásán használtak, nem volt könnyű alkotás. Képviselője Frank Oz, aki irányította a bábot, és az arcmimikákat olyan aprólékosan megalkották, hogy a színészek közül sokan hihetetlenül sokat dolgoztak vele, hogy meggyőző és természetes legyen. A legnagyobb kihívás az volt, hogy Yoda bábja még a legjobb jeleneteknél is hihetetlen precizitást igényelt.
4. Luke Skywalker nevét a „Skywalker” előtag nélkül is használták a történetben
George Lucas eredetileg más néven akarta megnevezni Luke Skywalker karakterét, és eltervezte, hogy Luke nevét valami teljesen mással helyettesíti. Azonban amikor kitalálták az ikonikus „Skywalker” családnevet, azzal az egész sorozat egy új dimenziót kapott. Ezt azzal indokolták, hogy Luke neve magában foglalja a filmek központi hőseinek örökségét.
5. A „Darth Vader” hangját nem James Earl Jones adta elő először
Bár James Earl Jones hangja az egyik legismertebb a franchise-ban, a Darth Vader eredeti hangját Gene Hackman adta, amikor az első filmben először használták. Később Lucas úgy döntött, hogy a karakterhez egy olyan hangot keres, amely sokkal fenyegetőbb és drámaibb, így választotta James Earl Jonest, aki azóta már szinte elválaszthatatlan a karaktertől.
6. A Star Wars hangeffektusai valós hangokból származnak
A Star Wars híres hangeffektusai nem mindegyike számítógép által generált. A blasterek és lightsaberek hangját valós eszközökből és állatokból vették. Például a lightsaber hangját egy régi televízió képernyőjéből és egy kábeldobozból vett elektromos zárlat hangja adja. A hangtervezők az effektusokat igyekeztek olyan valósághűvé tenni, amennyire csak lehetett.
7. Boba Fett hangja nem volt mindig olyan fenyegető
Boba Fett, a galaxis egyik leghíresebb fejvadásza, az első filmekben egy viszonylag halk, szinte semmilyen érzelemmel nem rendelkező karakter volt. Az eredeti Boba Fett hangját Jason Wingreen adta, de később, amikor a karakter jobban elmélyült a legendás karakterré, a hangot Temuera Morrison vette át, aki a klónkatonák hangját is biztosította a Star Wars: Attack of the Clones (2002) filmben.
8. A Star Wars-ot több országban más néven forgalmazták
Bár a film világszerte elérhető volt, a Star Wars franchise különböző országokban különböző neveken volt ismert. Az Egyesült Királyságban és más angol nyelvű országokban egyszerűen a „Star Wars” nevet használták, míg más országokban, például Japánban, „The Adventures of Luke Skywalker” néven volt ismert.
9. A híres TIE Fighter hangja a legyőzött madarak hangja volt
A TIE Fighter gépek híres zümmögése, amely a filmekben hallható, nem számítógép által generált hang, hanem valódi hangok keveréke. A TIE Fighter hangja egy keveréke a madarak sírásának és a viharos tengerzúgásnak, amelyeket az alkotók a film elkészítéséhez rögzítettek.
10. A „Star Wars” valódi hatása a társadalomra
A Star Wars nemcsak a filmes világot formálta meg, hanem a társadalomra is hatással volt. A filmek jelentős kultúrák és mozgalmak alapjául szolgáltak, beleértve a geek kultúrát, amely mára globálisan ismertté vált. Az egyetemi szintű tanulmányokban és szakszerű elemzésekben is felbukkant a Star Wars története, és a galaxisban való utazások és a filozófia a mai napig jelen van a popkultúrában.
Összegzés
A Star Wars franchise nemcsak a filmipar világának egyik legnagyobb és legfontosabb hatása volt, hanem a popkultúra és a társadalom egyéb aspektusait is formálta. A fent említett megdöbbentő tények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Star Wars univerzum még évtizedekkel a bemutatkozása után is aktívan éljen a közönség szívében. A franchise továbbra is hatással lesz a jövő filmjeire, és minden egyes új projekt új felfedezéseket hoz majd a rajongók számára.