fbpx

10 dolog amit nem tudtál a Wall Street farkasa filmről

Eredeti cikk: MovieWeb.com — Képek: Paramount Pictures

A New York-i tőzsdeügynök, Jordan Belfort valós eseményein alapuló történetet mesél el A Wall Street farkasa, amely egy gyors felemelkedésről és egy nagyon végzetes bukásról szól. Kegyetlen, izgalmas és igazságtalan. A pénz az életminőséget nemcsak Belfort, hanem kollégái számára is jelentősen javítja, ami lenyűgöző – akárcsak az a pénzösszeg, amit valójában megszereztek.

1987-ben Belfort megszilárdította első tőzsdeügynöki állását. Nem sokkal később azonban kirúgták a piaci összeomlás miatt. Ezután egy kevésbé fényűző Long Island-i kazánházban dolgozott, ahol aprópénzért értékesített részvényeket. Első munkahelye Mark Hanna alatt bemutatta neki a drogok forgalmazását és használatát az üzletben, de Belfort nem volt hajlandó azonnal belemerülni abba, amit a felsőbb vezetőitől látott. Azonban amikor a szomszédja, Donnie Azoff megjelenik a képben, a dolgok a jobb és a rossz irányba kezdenek elmozdulni.

Hamsoon Belfort minden drogot felhasznált, amit csak tudott. Naponta milliókat keresett, de ez Belfortnak és üzlettársának, Donnie-nak nem volt elég. Többet akartak, és amikor megkapták, még többet akartak. Legyen szó pénzről, drogokról vagy nőkről – meg kellett szerezniük. És amikor Belfort elhagyta az aprópénzes részvényekkel foglalkozó állását, hogy saját vállalatába, a Stratton Oakmontba fektessen, szinte semmi sem állíthatta meg abban, hogy elérje, amit akar. Sajnos Belfort gazdagsága gondokba ütközött a szövetségi kormánnyal. Belfort megpróbálta illegálisan elrejteni többmillió dollárját külföldi számlákon, barátait és feleségét, Naomi Lapagliát arra kérve, hogy pénzt ragasszon a testére, amikor Svédországba repültek a pénzüket elhelyezni. Végül Belfortot letartóztatták, és egy vallomási ajánlatot tettek neki, amit végül elutasított. 22 hónap börtönbüntetést követően elveszítette nemcsak a családját és barátait, hanem a Stratton Oakmont vállalatát is.

Ha rajongója vagy A Wall Street farkasának, itt van tíz dolog, amit talán nem tudtál a filmről.

Jonah Hill tüdőgyulladást kapott

Mivel a filmben annyi drog szerepel, amely Jordan Belfort életét ábrázolja, a színészeket arra utasították, hogy őrölt B-vitamint szippantsanak fel. Ennek következtében Jonah Hill, aki Donnie Azoffot, Belfort barátját és üzlettársát alakítja, állítólag tüdőgyulladást kapott a gyakori vitamintól a forgatás során.

A színészeket improvizációra ösztönözték

A Wall Street farkasa sok jelenetét improvizálták. A rendező, Martin Scorsese ragaszkodott ahhoz, hogy a színészek amennyire csak lehet, találják ki a párbeszédeket. Ennek eredményeképpen született meg a film egyik ikonikus jelenete Matthew McConaughey-val, aki Belfort első főnökét, Mark Hannát alakítja a tőzsdeügynöki üzletben, mellkasára ütve és dúdolva. Ez a film elején történt, amikor ő és Belfort egy nappali találkozón voltak, miután Hanna nagy mennyiségű drogot ajánlott Belfortnak a munka során.

Steven Spielberg társszerzője volt Belfort Steve Madden beszédének

Egyszer, a neves rendező, Steven Spielberg meglátogatta A Wall Street farkasa forgatását. Nemcsak ezt, hanem segített a film egyik legemlékezetesebb jelenetének rendezésében is. Ez akkor volt, amikor Belfort a Steve Madden beszédét forgatta. A beszéd Belfort szívét ontotta ki a Stratton Oakmont vállalatáért. Scorsese szerint Spielberg tanácsokat adott a színészeknek és a filmeseknek a kameraszög vezetésével kapcsolatban.

Leonardo DiCaprio meghúzta a hátát a forgatás során

Amikor a színész, Leonardo DiCaprio, aki Jordan Belfortot alakítja, a Quaalude-ok, más néven „citromok” hatása alatt lévő autós jelenetét forgatta, teljes mértékben átvette az irányítást. A jelenet nagy részét improvizálta, ami ahhoz vezetett, hogy a fehér Lamborghini Countach ajtaját a lábával nyissa ki. Ezután DiCaprio meghúzta a hátát, így a filmeseknek csak egyetlen felvételük maradt a jelenetről.

Jonah Hill fizetéscsökkentést vállalt

Bár Scorsese találkozót kért Jonah Hill színésszel, hogy megvitassák Donnie Azoff szerepét, Hill ragaszkodott ahhoz, hogy meghallgatáson vegyen részt. Hat éve nem vállalt szerepet, de Scorsesét lenyűgözte. Hill végül fizetéscsökkentést vállalt, hogy lezárja az üzletet, és csak 60 000 dollárt kapott, a Screen Actors Guild minimumát. Hill annyira beleélte magát a szerepébe, hogy amikor beszéde közben selypített a fogszettől, órákon át hívogatott üzleteket, és beszélt, hogy hozzászokjon Azoff, a tűzrőlpattant szerepéhez.

Jordan Belfort edzette Leonardo DiCaprio-t a karakterábrázolásban

Annak érdekében, hogy pontosan ábrázolja Belfort abszurd drogszokásait és egyéb függőségeit, DiCaprio személyesen kapott edzést Belforttól a megfelelő személyiség bemutatására. Ráadásul DiCaprio már a film elkészítése előtt is érdeklődött Belfort iránt. 2007 óta lenyűgözte Belfort bátorsága, hogy a Wall Street-i tapasztalatairól a lehető legnyersebben beszéljen. Ez az érdeklődés aztán egy nagyon, nagyon hihető karakterábrázolást eredményezett DiCaprio részéről.

A Wall Street farkasa Martin Scorsese legnagyobb bevételt hozó filmje

A rendező, Martin Scorsese 1967 óta van a filmiparban, miután bemutatkozott rendezőként a Who’s That Knocking at My Door című filmmel. Számos díjat nyert, köztük három Oscart, három Emmy-t és három Grammy-t. Bár sokat tett a gildáért, a legnagyobb bevételt hozó filmje A Wall Street farkasa lett, amely 406,9 millió dollárt hozott a jegypénztáraknál.

Stratton Oakmont volt alkalmazottai dolgoztak a forgatáson

Ha van egy dolog, amit tudunk A Wall Street farkasáról, az az, hogy a karakterek mindent kitesznek a kamerák elé. Kegyetlenek és bocsánatkérőek minden őrületükkel szemben. Ezért, hogy a jeleneteket hitelesebbé tegyék, Scorsese valódi tőzsdeügynököket hozott a Stratton Oakmontból, mivel Belfort ragaszkodott ahhoz, hogy csak az igazság kerüljön elő.

A filmben több mint 569 káromkodás volt

A legtöbb F-bombát tartalmazó harmadik filmként, A Wall Street farkasa 569 alkalommal használta a káromkodást a háromórás film során. Ez a szám nem tartalmazza a többi káromkodást, így az összes szám jóval magasabb.

Mark Hanna részt vásárolt a Stratton Oakmontban

Mark Hanna, Belfort első főnöke a tőzsdeügynöki üzletben, és az a személy, aki Belfort drog- és pénzhasználatát befolyásolta, szintén börtönbüntetést kapott csalásért. Hanna állítólag megvásárolta a Stratton Oakmont 25%-át Belforttól, és két évig dolgozott neki. Ezt nem vették bele a filmbe.